Tuesday, December 29, 2009

Christmas bits

Tu v Dubline to majú akosi obrátene. Vianočné obdobie sa im začína niekedy v novembri, stromčeky si zdobia už začiatkom decembra. Advent nepoznajú, možno akurát tak v podobe adventných kalendárov, tým to hasne. Po 26. decembri sviatky náhle skončia (ľudia sa ešte sami sťažujú, že sú tak rýchlo preč), miznú dekorácie aj vianočný duch (ak nejaký bol), ostane ako popol vianočný výpredaj v podobe stresov a nákupnej horúčky, kto uchmatne viac a lacnejšie.
Ale ja sa ešte cítim Vianočne. U nás Vianoce začínajú 24. decembra a trvajú prinajmenšom do 6. januára, Troch kráľov. Aj stromček ešte zvykneme dovtedy držať.
Takže, ešte stále aktuálne kúsky a kúsočky Vianoc:


Nie je z kostola. Na pošte mali taký veľkolepý betlehem, predstavte si...
Miniatúrnym domčekom a vianočným dedinám nikdy neodolám. Len škoda, že sa tak ťažko fotia...
Tam, kde nemajú komíny, spustia santovi rebrík. Viselo ich tak po uliciach obesených hojne...
Tichá noc...


2 comments:

Lucka Bérešová said...

Aj u vás tých Santov viselo tak veľa na domoch? Ja som si myslela, ze len Spanielom tak svihlo. To uz je sila, ked je na jednej bytovke zavesenych 20 Santov... Ale fotky su krasne a dekoracie na nich tiez! (okrem Santu, uz am alergiu :) )

ludmila said...

Musí to byt zaujímavé vidieť ako 20 santov visí z bytovky :-) Už sú aj na Slovensku, vraj aj na Šuňave, ako som zachytila, čo ma teda prekvapilo... Najäčší extrém, čo som tu zažila bol "ozdobený" dom so záhradkou tak 3x9 metrov zaplnený tak, že tam človek nenašiel centimeter štvorcový voľný. Svetelné konštrukcie v tvare santovho voza sobov, santu samotného na mnoho spôsobov a veľkostí. Preplnené je slabé slovo. Z diaľky to vyzerá ako keby tam bolo nahádzaných kopec odpadkov, v noci vysvietené ako v Las Vegas. Keď som to videla prvý krát, sánka mi klesla a nemohla som sa z toho pätnásť minút spamätať. Ľudia zdobia a preháňajú a predvádzajú sa, ale toto bol extrém extrémov...